Satoshi Nakamoto kimdir? Halen gizemini koruyor!

Satoshi Nakamoto kimdir? Halen gizemini koruyor!

28/08/2020

Kriptoparalar ve Bitcoin bir yönüyle de gizemler dünyası. Paranın ne olduğu, dünya para sisteminin nasıl çalıştığı ve finansal elitlerin para oyunları hakkında gizemler. Ve tabii bu gizemlerin en tepesinde en ilginç sır var: Bitcoin yazılımını geliştiren takma adı Satoshi Nakamoto olan kişi ya da kişiler kim?

Şimdiye kadar birçok Satoshi Nakamoto adayı ortaya çıktı. Bazıları kendisinin Satoshi Nakamoto olduğumu idda ederken, diğerleri hiçbir zaman Satoshi Nakamoto olduklarını kabul etmedi. Gerçek Satoshi Nakamoto’nun kimliği hala gizlidir.

Satoshi Nakamoto’nun anonim kalmasına izin vermenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Altını ilk olarak kimin ayırdığı ve maden olarak kullandığı bilinmiyor. Aslında, hiç kimse veya kuruluş Bitcoin'in projenin başarısına önemli bir katkıda bulunduğunu kabul etmiyor. Bu nedenle siyasi görüşler, ırk veya dini inançlar gibi kişisel veya sosyal faktörler Bitcoin ile kurulan ilişkiyi etkilemeyecektir. Böylece Bitcoin daha hızlı yayılabilir.

Ancak yine de Satoshi Nakamoto ’nun kimliği meselesi özellikle bir gazeteci için çok ilginç bir konu. Şimdiye kadar altı kuvvetli Satoshi adayı dünya kamuoyunda tartışıldı:

  1. Nick Szabo (Muhafazakar Satoshi) 
  2. Hal Finney (Bilim İnsanı Satoshi) 
  3. Adam Back (Maximalist Satoshi) 
  4. Craig Wright (Sahte Satoshi) 
  5. Paul Le Roux (Mafya Satoshi) 
  6. Dorian Nakamoto (Çocuksu Satoshi)

En başından beri benim için en güçlü aday Japon doğumlu Amerikalı fizikçi ve sistem mühendisi Satoshi Nakamoto'ydu (Dorian Nakamoto), yani "çocuk dostu adam".

"Newsweek Dergisi", Mart 2014'te Satoshi Nakamoto'yu keşfettiğini, Leah McGrath Goodman'ın imzaladığı haber ile dünyaya duyurdu. "Newsweek Dergisi" bir keresinde Dorian Nakamoto'nun Satoshi Nakamoto olduğunu öne sürdü. Soyadı tutuyordu. Aslında adıda tutuyordu. Dorian, 1973'te doğumunda Satoshi olan adını Dorian Prentice - Satoshi Nakamoto'ya değiştirmişti! Bu tarihten sonra Satoshi Nakamoto yerine Dorian Nakamoto adını kullandı. ABD Savunma Bakanlığı'nın bazı gizli projelerine katıldı. Başka bir deyişle, Bitcoin yazabilen kıdemli bir mühendis. Daha da ilginci, çok güçlü bir Satoshi Nakamoto adayı, Hal Finney'den birkaç blok ötede oturuyordu. He participated in some of the secret projects of the US Department of Defense. In other words, he is a senior engineer who can write Bitcoin. Even more interesting, a very strong Satoshi Nakamoto candidate was sitting a few blocks away from Hal Finney.

Liberal bir görüşe sahip olan Dorian, Bitcoin yazma motivasyonuna da sahip. Emekli olmak zorunda kaldı ve büyük mali zorluklar yaşadı. 1990'larda krediyi ödeyemeyince evine el konuldu. Bankalara karşı tutumu o yıllara dayanıyor. Mali durumu özellikle 2008 krizi sırasında kötüleşti. Bitcoin, tam olarak 2008 krizi sırasında, elit ve sınırsız para basma uygulamalarını karşısına alarak doğmuştu.

Ödüllü gazeteci Leah McGrath Goodman Dorian'ın evine gitmeye karar verdi. Dorian kapıda McGrath Goodman'ı gördü ve Bitcoin hakkındaki ilk soruyu şöyle yanıtladı: "Artık onunla ilgilenmiyorum. İş başkalarına devredildi." Daha sonra sorunun Bitcoin ile olduğunu anlamadığını, başka bir soru sorduğunu düşündüğünü ve sözlerinin de çarpıtıldığını söyledi. Kesinlikle Satoshi Nakamoto olmadığını iddia etti. Daha önce the Wall Street Journal, Fortune ve Guardian gibi medya organlarında yayınlanan haberleri ile çeşitli ödüller kazanan gazeteci Leah McGrath Goodman kendisini rahatsız etmeden önce maket tren koleksiyonu yapan Dorian Nakamoto, tam bir ‘Çocuksu Satoshi’.

Öyleyse bana göre neden Dorian en güçlü Satoshi Nakamoto adayı?

Bitcoin kurmak için kullanılan ilk adres, sunucu vb. Her zaman Japonya'dan kiralanır. Dorian Japonya'da doğdu. Daha sonra gençken annesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Satoshi, Hal Finney'nin öldüğü gün ortadan kayboldu. E-postalara vb. Cevap vermedi. İlginç bir şekilde, diğer Satoshi Nakamoto adayları yerine Dorian'dan bahsedildiğinde, aniden geri geldi ve şöyle dedi: "Ben Dorian değilim." Bu saf bir savunma stratejisi değil mi?

Dorian'ın en güçlü Satoshi Nakamoto adayı olduğunu düşünüyorum, ancak yalnız çalıştığını sanmıyorum. Belki Hal Finney'den çok ciddi destek almıştır. Aynı zamanda bir istihbarat örgütü olabilir ve eski zamanlarda Dorlara istemeden rehberlik ediyor olabilir. Sadece ünlü CIA, Mossad değil vb. PSIA. Hiç duymadın mı? Yaygın inanışın aksine, en başarılı istihbarat operasyonları bilinen kuruluşlar yerine bilinmeyen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özellikle savaşta onurlarıyla tanınan Japonlar, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'ye karşı feci bir yenilgiye uğradı. İki atom bombası gördüler. Bu durumu kabul etmenin kolay olduğunu düşünmeyin. Japonlar başarısızlıktan asla gurur duymayacak. ABD'nin bugünkü gücünün küresel rezerv para birimi olan dolara dayandığını biliyorlar. Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan sınırsız dolar baskı politikası dolaylı olarak Japonya'yı dünyanın en çok borcu olan ülke yapıyor. Evet, doğru okudunuz. Federal Rezerv'in (FED) ardından, Japonya Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası sınırsız para basmak zorunda kaldı ve bu da ülkenin borcunun ülkenin yıllık üretimine oranının% 237'ye yükselmesine neden oldu. Bugün öldü dediğiniz Yunanistan'da bile oran% 177'ye ulaştı.

Japonlar, birkaç yıl önce Pasifik'te kaybettikleri silah savaşını artık kazanamazlar. Ancak finansal olarak birçok şeyi yapabilirler. Amerika’nın en büyük silahı sınırsız dolar indirimi. Sınırlı sayıda yeni para birimi üreterek bu sorunu çözebilirler. Ama bunu alenen yapamazlar. Öyleyse neden çocuksu bir kişiliğe sahip, ancak mahremiyete takıntılı bir kişiyi yönetmiyorlar?

Bugün dünyadaki iki ülke en çok Bitcoin'i ele alıyor: İsviçre her zaman finansal inovasyonda öncü olmuştur ve bir başka tesadüf de Japonya'dır. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, Japon İstihbarat Teşkilatı PSIA veya benzeri organizasyonlardan saf bir kişiliğe sahip bir kişi, Dorian ve arkadaşlarına Bitcoin gibi varlıklar geliştirmeleri için talimat verebilir.

Ayrıca bu hafta gelen yeni haberler Dorian hakkındaki görüşümü pekiştiriyor: Dorian'ı ünlü yapan muhabir Leah McGrath Goodman, Morgan Creek Digital'in kurucu ortağı Anthony Pompliano'nun podcast'ine katıldı ve Satoshi'nin kimliğini öğrendiğini duyurdu.

McGrath Goodman, Satoshi Nakamoto'yu takip etmek istediğini belirtti: "Şu anda bunlardan bahsetmek doğru değil çünkü bana bilgi veren kişilerin gizlilik gereksinimlerine saygı duyuyorum." dedi.

McGrath Goodman (McGrath Goodman) yeni haberi hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak yine de iki önemli bilgi verdi.

İlk olarak, McGrath Goodman'a göre, "Dorian kesinlikle kendisine Bitcoin hakkında soru soruduğunu biliyordu." McGrath Goodman konuyla ilgili konuştu:

Birkaç haftadır e-postayla ile konuşuyorduk. Ona Gavin Andersen tarafından verilen bitcart içeren bir mektup bile gönderdim. Bu nedenle görüşme sırasında konunun ne olduğunu biliyordu. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey, daha sonra neden bahsettiğimizi bilmediğini söylemesiydi. Neden bahsettiğimizi tam olarak biliyor. Evini ziyaret etmeden önce birkaç hafta mail ile sohbet etmiştik.

İkinci çok önemli nokta ise Bitcoin test aşamalarındayken oluşturulan hatalı bir dosya. McGrath Goodman ’a göre bu dosya Dorian teorisini destekliyor:

Bitcoin çıkmadan önce, hala deneme aşamasındayken Hal Finney ’de hatalı bir dosya vardı. Bir noktada Satoshi, Hal Finney ’e, ‘Veriyi bana gönder, ben de hatanın nerede olduğunu bulabilirim belki’ diye bir mesaj göndermişti. Hal ’ın dosyayı özel olarak göndermesi gerekirken o herkesin görebildiği bir forum aracılığıyla bunu yapmıştı. Ortaya çıkan IP adresi ise bizi, Dorian ’ın Los Angeles ’ta yaşadığı mahalleye götürdü.

Çember daralıyor, oklar bir noktayı işaret ediyor. Ama bence Satoshi Nakamoto yine de anonim kalmalı…

Kaynak: https://www.btchaber.com/dorian-gorusum-kuvvetlendi/

Hindistan'da Kripto Para Birimleri Yasaklanacak mı?

03/12/2021

Hindistan’da İşler Netleşiyor: Kripto Para Birimleri Yasaklanacak Mı?

Devamını Oku...▼

WisdomTree spot bitcoin ETF başvurusu reddedildi

03/12/2021

SEC, WisdomTree'nin Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti!

Devamını Oku...▼

Kripto varlıkların ödemelerde kullanılması mağduriyetler yaratır T.C.M.B.

16/04/2021

Kripto varlıkların ödemelerde kullanılması telafisi olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunmakta-TCMB

Devamını Oku...▼

Ülkeler resmi para birimlerini kriptoparaya çevirmeye hazırlanıyor!

10/09/2020

Merkez Bankaları bu işi ciddi düşünmeye başladı. Ülkeler resmi para birimlerini kriptoparaya çevirmeye hazırlanıyor. Avrupa düşünce kuruluşlarının tahminine göre, 2030 yılına kadar dünyadaki üç ila beş...

Devamını Oku...▼

Küresel seçkinler neden umutsuzca kripto para biriktiriyor?

08/09/2020

Kripto para birimleri, Bitcoin'in ortaya çıkışını çevreleyen ilk yutturmaca ve sonraki endişeden bu yana uzun bir yol kat etti. Bitcoin'in ilk sürümünden sonraki bir yıl içinde, birkaç başka kripto para birimi ortaya çıkmaya başladı...

Devamını Oku...▼

ABD sağlık kuruluşları blockchain'e yöneliyor.

07/09/2020

Sağlık hizmeti yetkilileri, blockchain teknolojisinin potansiyelinin farkına vardı. ABD sağlık sektörü, özellikle COVID-19 aşısı üzerinde çalışan tıbbi araştırma kurumlarına yapılan siber saldırılar sonrasında, blockchain...

Devamını Oku...▼

TRON'dan WBTC'den iyi haberler gelebilir!

05/09/2020

TRON'un kurucusu ve CEO'su Justin Sun, Bitcoin'in TRON ağına girişiyle ilgili umut verici yazılar yayınladı. Ethereum üzerindeki Bitcoin, WBTC, TRON modu olan Wrapped Bitcoin ile de eşleşebilir. TRON'un kurucusu...

Devamını Oku...▼

Bitcoin, 288.000$ 'lık fiyat hedefine doğru “saat gibi” ilerliyor.

03/09/2020

Diğer aylık kapanış fiyatı, Avrupa negatif enflasyonda bir toparlanma gördüğü ve dolar düştüğü için envanter tahminiyle tam olarak uyumlu. İtibari para sorunlarının artması ve Avrupa'daki enflasyonun olumsuz etkisiyle Bitcoin...

Devamını Oku...▼

XRP yatırımcılarına ücretsiz spark token dağıtacak.

03/09/2020

XRP sahiplerine dağıtılacak Spark token'ları için hesaplarda tutulan XRP miktarlarının kaydı 12 Aralık 2020'de alınacak. Ripple şirketi tarafından desteklenen Blockchain şirketi Flare...

Devamını Oku...▼

Satoshi Nakamoto kimdir? Halen gizemini koruyor!

28/08/2020

Kriptoparalar ve Bitcoin bir yönüyle de gizemler dünyası. Paranın ne olduğu, dünya para sisteminin nasıl çalıştığı ve finansal elitlerin para oyunları hakkında gizemler. Ve tabii bu gizemlerin en tepesinde.....

Devamını Oku...▼

Fidelity resmen Bitcoin piyasalarına giriş yaptı!

27/08/2020

Dev yatırım firması Fidelity resmen Bitcoin piyasalarına giriş yaptı ve Bitcoin üzerinden çıkarılmış Bitcoin fonlarını sunmaya başladı. Fidelity Bitcoin fonlarının özellikleri için haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz.....

Devamını Oku...▼

Bitcoin için bir yükseliş alameti daha! HODL dönemi geldi!

25/08/2020

Birçok yatırımcının Bitcoin için al-sat işleminden uzak durduğunu gözlemlediğimiz bu günlerde, yatırımcıların çoğu HODL denen “al ve tut” taktiğini uyguluyorlar. Açıklanan verilere göre 8 milyona yakın Bitcoin.....

Devamını Oku...▼

Bitcoin'in (BTC) kilit seviyesinde! Yükselişe geçecek mi?

25/08/2020

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz gün 11.750 dolar aralığını kırsa da, başka bir düzeltme nedeniyle 11.600 seviyesine geriledi. Yazımız yazılırken BTC 11.625 $ 'dan işlem görüyordu......

Devamını Oku...▼

Dolar düşüşe geçtiğinde Bitcoin (BTC) neden yükselişe geçti?

08/08/2020

ABD dolarındaki düşüş ve Bitcoin' deki artış aynı zamanda oldu. Peki ne oldu? Cevabı vermeden önce, altında yatan çoklu faktörleri inceleyelim: Birincisi, ABD Hazine bonosu faiz oranının aşağı yönlü ayarlanması.....

Devamını Oku...▼

Milyar Dolarlık Şirket, hangi Altcoinlere yatırım yaptı?

06/08/2020

Kripto para birimlerine odaklanan bir yatırım şirketi ve hedge fonu CEO'su Pantera, girişim şirketinin Bitcoin (BTC) ve altcoin'deki konumunu açıkladı. Thinking Crypto ile yakın zamanda yapılan bir röportajda....

Devamını Oku...▼

Bitcoin (BTC) Fiyatında Ne Yaşanacak? Analistler Açıkladı!

07/08/2020

Bitcoin (BTC) birkaç gündür yükseliyor. Yazıyı kaleme aldığımız sıralarda, kripto para birimi 11,788 $ 'dı. Bazı analistler BTC'nin düzeltmesini beklerken, diğerleri kripto para biriminin daha da yükseleceğine inanıyor.....

Devamını Oku...▼